Na Zelené neútočí pedagogové, ale demagogové

12. 02. 2010 18:00:20
Dle článku na titulní straně MF Dnes ze čtvrtka 11.2.09 (http://zpravy.idnes.cz/zeleni-sobe-za-ministra-lisky-sly-na-vzdelavaci-projekty-zelenych-miliony-1uj-/studium.asp?c=A100210_210428_studium_vel ) prý šly za ministra Lišky „na vzdělávací projekty zelených miliony“. Protože patřím k třem konkrétně zmíněným „milionářům“, reaguji. Z faktu, že „třetina všech dotací z jednoho kola vyplácení (evropských fondů) šla loni na ekologickou výchovu“ vyvodili anonymní informátoři MF Dnes, že „Zelení na ministerstvu školství živili své stranické kolegy penězi z evropských fondů.“ I když mají Zelení k ekologické výchově (stejně jako např. k multikulturní, lidskoprávní či globální rozvojové) logicky blízko a její rozvoj podporují, ekologická výchova je naštěstí v Evropě a postupně i u nás podporována dlouhodobě bez ohledu na zabarvení momentální politické reprezentace. Informátoři našli v asi 20 úspěšných organizacích dva členy Strany zelených a jednoho nezávislého městského zastupitele z jedné komunální kandidátky. Zdá se to jako trochu hubený výsledek pro důkaz komplotu na první stránce prestižního deníku. A zdá se, že tajemní anonymní informátoři nejsou ani tak odborníci - pedagogové jako odborníci - demagogové.

Co vlastně informátoři MF dnes kritizují:

Že byla ekologická výchova jedním z témat jedné z výzev?

Ekologická výchova je ve školství přítomna dlouhodobě dávno před „zelenými ve vládě“. Její rostoucí význam reflektují dokumenty přijaté ještě za nezelených vlád (Bílá kniha z roku 2000, usnesení vlády, rámcové vzdělávací programy a speciální metodický pokyn z roku 2001). Ve stejné době bylo rozhodnuto i to, že je ekologická výchova významnou součástí Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a má z něj být financována.

Že bylo v této výzvě podáno a podpořeno hodně „ekologických“ projektů?

Vzrůstající potřebnost ekologické výchovy i podpora ministerstev a krajů ekologické výchově je v posledních letech patrná bez ohledu na politické zabarvení momentálních představitelů (co bylo donedávna deficitní je prostě potřebné podporovat). V letech 2004-2006 bylo z obdobného operačního programu „Rozvoj lidských zdrojů a zaměstnanost“ vyčleněno dokonce 350 mil. na samostatné grantové schéma a dalšími desítkami milionů podpořilo MŠMT projekty podobné těm nyní kritizovaným. Když ministerstvo školství vypsalo před několika lety pro školy rozvojový program pro ekologickou výchovu, přišlo několikanásobně víc žádostí než bylo možno podpořit. Totéž se stalo i v uváděné výzvě. Signalizuje to význam a zatím nedostatečné zajištění spíše než „zelený“ lobbying.

Že některé projekty podávali „zelení“?

(MF Dnes: „Projekty v mnoha případech připravili důležití členové zelených.“)

V uvedené výzvě bylo podpořeno kolem 20 ekologických projektů – každý byl připraven jinou školou, neziskovou organizací či vzdělávací agenturou. Mezi úspěšnými podílníky na oněch 220 milionech pro ekologickou výchovu jsou například univerzity v Ústí n.Labem a Plzni, organizace jako sCIO, Člověk v tísni, střediska ekologické výchovy či Česká informační agentura pro životní prostředí. Informátoři našli v těchto asi 20 organizacích dva členy Strany zelených a jednoho nezávislého městského zastupitele z jedné komunální kandidátky. Zdá se to jako trochu hubený výsledek pro důkaz komplotu na první stránce prestižního deníku.

Organizace, pro kterou pracuji já, má v oblasti ekologické výchovy podpořeno několik projektů – nejen od MŠMT, ale také od krajů, nadací či přímo z Evropské komise. Předminulý týden nás oslovilo velvyslanectví USA se zájmem podpořit některý náš vzdělávací projekt. Z MŠMT nejen za Liškova ministrování, ale i před ním a po něm. Předpokládám, že Ondřej Liška tak dlouhé prsty nemá...

Fakt, že si někdo vzpomněl po roce na výzvu, která významněji podpořila ekologickou výchovu, napovídá, že anonymní informátoři nejsou odborníky na pedagogiku, ale spíše na manipulaci, demagogii a politikaření.

Autor: Jiří Kulich | pátek 12.2.2010 18:00 | karma článku: 19.24 | přečteno: 1326x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Josef Karlický

Služebníček či nezávislý profesionál? Vláda chce státní službu vrátit do rukou politiků

Už zítra budou senátoři projednávat vládní novelu služebního zákona. Jejím přijetím by služební zákon přišel o svůj původní smysl, politici by totiž získali účinné páky na nejvyšší státní úředníky.

18.12.2018 v 19:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vlažné premiérovo rozhodnutí

Šéf australské vlády Scott Morrison není ani katolík, ani tradiční protestant, ale člen křesťanské denominace, k níž mám velice blízko. Je letničním křesťanem. Přesto s ním v otázce Jeruzaléma ne zcela souhlasím.

18.12.2018 v 18:25 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 227 | Diskuse

Michael Pálka

Od prezidenta ke Štrasburku..

Myslím, že co se týká naší vnitřní politiky se nenudíme, nabírá tak říkajíc grády pro naše pobavení. A naši europoslanci se probírají z letargie a zimního spánku ve Štrasburku díky premiérovi a dotacím.

18.12.2018 v 16:14 | Karma článku: 9.37 | Přečteno: 237 | Diskuse

Karel Stýblo

Dál-nic-e.

Ani nemusím být psycholog, abych rozpoznal, že lidé řídí automobil tak jako žijí. Zjednodušeně řečeno – stav na silnicích je nastaveným zrcadlem života. Všeobecná neúcta k právu a pohrdání pravidly se stalo normou.

18.12.2018 v 12:38 | Karma článku: 19.87 | Přečteno: 596 | Diskuse

Ladislav Cihlář

Štětinové, Molčákové a jim podobní, škodí naši zemi. Jsou vůbec Češi?

škodit naší republice mohou jedinci, skupiny vědomě, nevědomě. Naší politici by však měli mít v sobě jednoznačně zakódováno, že nikdy neuškodí naší zemi, obzvláště v cizině

18.12.2018 v 12:21 | Karma článku: 36.70 | Přečteno: 1265 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1902
ředitel Střediska ekologické výchovy SEVER, biolog a pedagog (PedF UK), radní a zastupitel v Horním Maršově

Najdete na iDNES.cz